Těhotenství je důvodem k mnoha radostem i starostem. A starosti a stres přichází obzvlášť pokud jde o první těhotenství, máme strach z porodu, z mateřství, jsme v těžké životní fázi, náš předchozí porod nebyl pro nás příjemným zážitkem, nevíme jak to zvládneme s více dětmi, nemáme stabilního partnera a tak dále… Důvodů, proč se stresovat je mnoho. A kvůli čemu se stresujete v těhotenství vy?
„Jsi v jiném stavu, nesmíš se stresovat. Buď v klidu.“
Slyšela jste někdy takovou, nebo obdobnou větu? Já ji nesnášela. Myslím, že k sobě máme být co nejvíce pravdiví, a tím, že budu přehlížet svůj strach – v mém případě to tehdy byl strach z porodu – by mi nepomohlo. Jednak když něco potlačíme, vyleze to jindy – třeba v tu nejméně vhodnou dobu – u porodu.
Tím nechci říct, stresujte se, je to ok. Není. Stres, obzvlášť ten dlouhodobý škodí našemu tělu a v případě, že jsme těhotné i našemu miminku. Nejen, že dítěti rostou orgány a tělo, ale také mozek a nervová soustava. A základy toho, jak bude dítě nastavené, se pokládají již v těhotenství. Tvorba neuronových spojů v mozku je nejaktivnější od 20.tt. Navíc je na nás dítě napojené i jinak. Cítí naše emoce, vnímá naše reakce na situace. Učí se od nás, jak na co reagujeme.
Tím co cítíme, děláme a prožíváme v těhotenství, naše dítě formujeme a spoluutváříme jeho osobnost.
Jenže stresovým situacím je těžké se vždy vyhnout. Někdy to prostě tak je a myslím, že i to je třeba prožít, jsme komplexní bytosti a dítě se také se stresem potřebuje setkat. Ale jde o míru a dobu, po kterou je mu vystaveno. Takže pokud si nějakou takovou stresovou nebo nepříjemnou situaci prožijeme, je fajn to vyvážit uvolněním a relaxací. Klidně můžete miminku povědět co se stalo – už jen tím mu dáte najevo, že je pro vás důležité a ujistit ho, že je vše zase v pořádku.
Pokud jde o ten dlouhodobý nebo již chronický stres, úzkost, obavy či strach, je dobré to řešit. Ať už sami nebo najít někoho, komu důvěřujete – kamarádka, dula, PA – pokud jde například o strach z porodu, terapeut či psycholog.
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2022/11/Dizajn-bez-nazvu-e1677177378445-1024x264.png)
Kdy stres vzniká
Stres vzniká už v prenatálním období, při porodu a těsně po něm, pokud například nejsme v kontaktu se svou maminkou. Nebo pokud je žena v těhotenství často ve stavu stresu, strachu či obavách. A to je potom ten, kterého se nejde jen tak mávnutím proutku zbavit – musíme do hloubky pomocí vhodné terapeutické techniky a přenastavit své podvědomí a energetický systém.
Také se jej učíme od rodičů, od příbuzných, ve škole, kde je tlak na rychlost, bezchybnost a výkon. Stres a kapacitu vyrovnat se s ním, si tedy neseme již z útlého dětství. Pokud někdo často zažíval stres a napětí v děloze, náročný porod a málo lásky od rodičů, je zde velmi silný předpoklad, že na sebe bude klást přehnané nároky, téměř vše bude spouštěčem stresu a pocitu úzkosti.
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2022/11/stres-1024x427.png)
Čemu věnujeme pozornost, to roste
Stresu se asi vyhne málokterá z nás, ale pokud se zaměřujeme jen na stres a není to vyváženo pohodou a uvolněním, stres nekontrolovatelně roste.
- Pozornost zaměřena na stres. Chceme aby – přestal, zmizel, nechal nás, prostě nebyl, bojujeme s ním.
- Zaměřit se na žádoucí výsledek. Chci uvolnění, relaxaci, pohodu, klid, mír. Pozor na skrytou negaci – odstraňuji stres.
Je to stejné jako – jak si správně přát nebo afirmovat. O afirmacích vám napíši samostatný článek brzy, i s konkrétními afirmacemi pro těhotenství a návodem, jak tvořit vlastní.
Vím, že je to trochu klišé, ale obzvlášť v těhotenství je moc fajn, pokud žena dělá relaxační cvičení. Má to velký vliv na miminko, utváření jeho mozku a neuronových spojů a také na POROD.
Pocit uvolnění a bezpečí je základní potřebou k přirozenému porodu. Porod je hormonální záležitostí a pokud náš mozek vyhodnotí, že jsme ve stresu (a je jedno z čeho), porod se může zpomalit nebo zastavit, protože se přestanou v takové míře vylučovat hormony podporující porod, v čele s oxytocinem – hormonem lásky.
Pokud je žena hodně úzkostná a vystresovaná, neuvolní se a otevírá se pomaleji. Často je poté porod označen za nepostupující a dochází k lékařským intervencím, například použití umělého oxytocinu, aby se porod znovu nastartoval a rozběhl.
Uvolnění a relaxaci je vhodné trénovat měsíce či týdny před porodem, abychom si to tzv. vryly pod kůži. Je to jako fyzický trénink, také nestačí jít jednou běhat, když se chystáme na maraton. S tímto krásně pracuje i Hypnoporod. Kurzy můžete najít třeba na stránkách Jemné zrození.
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2022/11/Dizajn-bez-nazvu-1-1024x427.png)
Připravte mysl na to, že bude relaxovat
Může se stát – a stává se to – že ačkoliv provádíme relaxaci, uvolňující cvičení nebo něco, co nás prostě baví, ale nemá hmatatelné výsledky – nemáme z toho dobrý pocit. Ba naopak, ještě v nás narůstá stres a výčitky z toho, že si zde „jen tak“ sedím a dýchám, maluju, tancuju, když bych měla udělat…
Toto říká hlas uvnitř (naše podosobnost) – můžeme ho nazvat třeba policajt, soudce nebo kontrolor a vytvořili jsme si ho v dětství.
Né vždy slouží k našemu dobru, obzvlášť pokud se potřebujeme více uvolnit a odpočívat, ale on nám říká, že nemáme uklizeno, navařeno, nakoupeno, ještě toto a tamto zařídit… Doplňte si své proč nemůžete odpočívat.
Co s tím?
Je skvělé si nahlas (náš mozek to opravdu potřebuje slyšet a funguje to lépe, než když si to jenom pomyslíme) říct:
„Nyní si dělám čas na sebe, uvolnění a relaxaci. Pomáhá to mě i miminku a připravuji se tím na porod, abych se u něj cítila uvolněně a vše probíhalo hladce.“
Nebo obdobně. Důležité na tom je, aby to náš mozek a analytická část slyšela, že to má smysl. Tím se upokojí a máme větší klid na uvolnění.
Motivace
Ačkoliv často známe spoustu relaxačních technik, pokud je neděláme, jsou nám k ničemu.
Silný záměr, nebo jinak motivace, je pro nás důležitá. Ať už jde o nový projekt, změnu jídelníčku, dodržování určitého návyku (třeba čištění pleti) nebo pravidelné relaxování.
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2017/08/titulky-clanku-5-1024x683.png)
Záměr a uvědomění si toho proč to dělám pomáhá překonat nechuť, lenost, odkládání na pak, protože vidíme tu mrkvičku na konci, za kterou jdeme 🙂
Relaxační, uvolňující a harmonizační techniky
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2022/11/stres-1-1024x427.png)
A nyní již jednotlivé techniky a činnosti, které nám v relaxaci a uvolnění pomohou. Všechny jsou velmi jednoduché, ale účinné, obzvlášť, pokud je děláme pravidelně.
Technik, strategií a cest jak se uvolnit a zrelaxovat se je velmi mnoho. Já jsem vypsala ty, které mám vyzkoušené a ověřené. Jsou to velmi jednoduché praktiky, není třeba složitostí, myslím, že v jednoduchosti je krása.
A když se dostaneme z rovnováhy a ten stres nás přeci jen dožene, tady jsou takové základní postupy a techniky, jak si sama pomoci. Daly by se zařadit do následujících kategorií:
- Dech a práce s dechem
- Péče o sebe
- Kreativita
- Příroda
- Speciální techniky
A ještě jedno upozornění – v těhotenství nedělat techniky se zádrží dechu. Je to kvůli možnému zvýšení tlaku a nedostatečného okysličení miminka.
Dechové techniky
Jsme celistvé bytosti a nejúčinnější nástroje máme vždy s sebou. Jedním z nich je dech. Úplně nejjednodušší je ho jen pozorovat. Nic víc.
Věnovat pozornost nádechu a výdechu – jaký ten dech je? Dýchám do hrudníku nebo do bříška? Dýchám hluboce nebo mělce? Jen si to uvědomit a pokud přijdou myšlenky, jen je pozorovat, nezapojovat se do nich, nechat je odejít jako mráček na obloze. A zaměřit se zpět na dech.
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2017/08/titulky-clanku-9-1024x683.png)
Toto je skvělé praktikovat několikrát denně, nebo kdykoliv si vzpomenete. Nemusíte u toho speciálně sedět nebo ležet, prostě u čehokoliv co děláte. A ideální je použít hned při stresové situaci – dovolit si tam dát ten prostor a jen se párkrát nadechnout a vydechnout. Zjistíte, že se svět nezboří a vy jste o trošku víc v pohodě.
Uklidňující dech
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2017/08/titulky-clanku-10-1024x683.png)
Nadechujte do bříška a výdech nechte plynout, netlačte na něj. Pomalý prodloužený výdech je velmi uklidňující – dává našemu nervovému systému vědět, že je vše v pořádku, jsme v bezpečí a můžeme se uvolnit.
Zpomaluje mysl, pomáhá s usínáním a uvolněním celého těla.
Je ideální provádět buď v pohodlném sedu nebo vleže – ve vyšším stupni těhotenství buď polosed nebo na levém boku a nadechujeme do bříška, co jemně, ale do hloubky. Při výdechu vědomě uvolňovat všechny svaly v těle, nechat je úplně rozplynout.
- Provádějte alespoň 4 minuty denně.
- Při nádechu počítejte v duchu 1-2-3-4,
- při výdechu 1-2-3-4-5-6.
Cílem je delší výdech a postupně ho prodloužit ještě víc, ale jen tak, aby to bylo příjemné, ne abychom se dusili nebo vydechovali do úplného vyprázdnění plic.
Barevný dech
Je to dechová technika spojená s vizualizací barev a dechem. Je velmi jednoduchá a jemná.
Pohodlně se posaďte nebo si lehněte – ve vyšším stupni těhotenství raději na levém boku. Párkrát se zhluboka nadechněte a s výdechem nechte odejít napětí, myšlenky, stres, …
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2022/11/titulky-clanku-1-1024x683.png)
Poté si představte něco červeného. Je úplně jedno co to je – červánky, jahoda, oblíbené červené tričko nebo prostě jen barvu. Nechte k sobě přijít takový odstín červené, který zrovna potřebujete. Vdechujte to barevné světlo a s výdechem ho pošlete do celého těla a do aury.
Poté přejděte k oranžové se stejným postupem. Přejděte ke žluté, zelené, modré a fialové. Zůstaňte v uvolnění jak dlouho potřebujete a pomaloučku se vráťte pozorností k tělu a místnosti ve které jste. Protáhněte se a pomalu otevřete oči.
Střídavý dech
Po tomto dechu vždy vnímám jisté pročištění, projasnění. Tím, že je spojen i s pohybem ruky, lépe fixuje naši mysl na to co děláte.
Nádech levou nosní dírkou – výdech pravou.
Nádech pravou nosní dírkou – výdech levou. A tak pořád dokola.
Nezadržujte dech, dýchejte klidně a počítejte.
- Při nádechu 1-2-3-4,
- při výdechu 1-2-3-4-5-6.
Opět je výdech pomalejší a delší. Začínejte nádechem do levé nosní dírky a končete také výdechem v levé. Je to proto, že levá je spojena s ženskou energií a ta je uklidňující, kdežto pravá – mužská, je energetizující, aktivující.
Provádějte alespoň 4 minuty denně.
Mantry
Zklidňují naši mysl a mají v sobě pozitivní vibrace, obzvlášť pokud je opakujete v sanskrtu.
Mantry můžeme říkat buď nahlas, polohlasně nebo v duchu – tak jak zrovna cítíte a můžete.
Můžete je spojit s dechem a opakovat v duchu, například takto. Při nádechu – Om namo, při výdechu Narayanaya (můžete přidat i úsměv).
Nebo s chůzí. Pravá noha jde – Om namo, levá noha – Narayanaya.
Známé mantry: Om mani padme Hum, Om namo Narayanaya, Asatoma – ve videu → (má oblíbená :-)).
Aromaterapie
Blahodárné působení esenciálních olejů je úžasné. Působí na naši psychiku, náladu, ovlivňují naše emoce, uvolnění nebo aktivaci energie a hlubší úrovně nás samotných.
Esenciální oleje nepoužívejte během I. trimestru. V tomto období můžete využít esenciální vodu např. z růže.
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2017/08/foto-clanky-1024x683.png)
Způsobů, jak využít blahodárných účinků je hned několik:
- do difuzéru
- při masáži
- přidání oleje do koupele
- nakapání na inhalační tyčinku
Esenciální oleje jsou velmi silné a s jejich použitím přímo na pokožku opatrně, obzvlášť v těhotenství. Stačí jen pár kapek do nosného média – například oleje k masáži nebo do difuzéru.
V těhotenství je třeba vědět, který olej je bezpečné použít:
- růže
- jasmín
- kadidlo
- neroli
- levandule
- mandarinka, grep
- citrón, pomeranč
- šalvěj muškátová
- bergamot
- geranium
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2023/01/20230113_210748-1024x576.jpg)
V těhotenství je většina žen citlivá na vůně, vybírejte co vám aktuálně voní, může se to ze dne na den měnit. Pokud chcete cíleně řešit a ovlivňovat nějakou oblast, je dobré znát působení a specifikace olejů. Těmi vhodnými pro ženy v jiném stavu, se budu zabývat v dalším článku, zaměřeném výhradně na aromaterapii.
A pokud doma nemáte difuzér, ale rády byste vyzkoušely voňavou terapii, stačí hrnec, voda a pár kapek oleje. Jen si pohlídejte, ať se vám neodpaří všechna voda ;-).
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2017/08/clanky-uzky-format-1024x341.png)
Ženská bylinná napářka
Blahodárná, voňavá, uvolňující, harmonizující, prohřívající, …
Superlativ má mnoho a přitom jde o jednoduchý sebeláskový rituál a péči o své ženství. Více o napářce píši v samostatném článku zde.
Stačí hrnec, voda, bylinky a židlička či sedátko.
Stoličku nabízím k zapůjčení zde a bylinky vám také ráda namíchám ♡
Jen pozor, je vhodná až od ukončeného 38.tt!
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2023/01/20230121_164225-scaled-e1674324757233-1024x576.jpg)
Solná koupel
Sůl má detoxikační a očišťující účinky. Stahuje a váže na sebe škodliviny, velmi jemným a přirozeným způsobem. Koupel se solí pomáhá hlouběji zrelaxovat a uvolnit se. A je bezpečná i pro těhotné.
Můžete použít klasickou kuchyňskou, mořskou, himalájskou, epsomskou nebo speciální koupelové soli s bylinkami – zde jen pozor na výběr vhodné bylinky, levandulí nic nezkazíte.
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2017/08/15-1024x683.png)
Koupel se solí.
Do příjemně teplé vody nasypte cca 500g soli – kuchyňská, mořská, himalájská.
U koupelové soli je to obvykle 4-5 lžic.
Pokud nechcete nebo nemůžete do vany, dobře poslouží i lázeň se solí pro vaše nohy.
Pokud vás trápí oteklé nohy, uleví se vám.
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2017/08/16-1024x683.png)
Solná lázeň má blahodárné účinky – prohřeje a uvolní klouby a svaly, pro naši pokožku, protože obsahuje minerály (obzvlášť, pokud použijeme mořskou), zjemňuje a omlazuje ji a pomáhá udržovat přirozené ph pokožky. Můžeme ji využít i jako peeling.
Po koupeli je ideální se neutírat, ale nechat kapky vody zaschnout.
Pouze pozor, pokud máte vysoký tlak, vodu raději vlažnou.
Úsměv
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2022/02/IMG_0680-741x1024.jpg)
Já vím, někdy je těžké se usmát. Občas na něj pro všechny starosti a přemýšlení o něčem zapomínáme.
Zkus se jemně usmát a pozoruj, jak se tvé tělo cítí bez úsměvu a s úsměvem. Ten rozdíl je citelný.
Můžeš doslova cítit, jak se ti v hlavě rozeženou mračna a vysvitne slunko. Vyzkoušej a napiš mi, jestli se ti také prozářil den.
Sebeláska, sebepřijetí
Co vždycky pomáhá, je přijmout aktuální stav, ať už je jakýkoliv a mít se ráda, i přes to všechno co si o sobě myslím a co zrovna cítím.
Prostě se přijmout úplně celá celičká, bez výhrad. Stejně jako milujeme a přijímáme naše děti – obzvlášť, když jsou ještě maličké nebo v bříšku. Prostě je miluje, ne za to jací jsou, ale protože jsou.
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2022/11/titulky-clanku-1024x683.png)
Miluji se, protože jsem ♡.
Tanec
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2017/08/titulky-clanku-7-1024x683.png)
Tančíte někdy?
Já miluji takové to svobodné tancování, kdy mě nikdo nevidí a já se mohu uvolnit a nechat tělo dělat, co potřebuje, jak se zrovna chce hýbat a jen poslouchám hudbu.
- Když cítím napětí, vztek, stres, potřebuju dupat.
- Pohupuju boky, když potřebuji posílit svou ženskou stránku.
- Když chci rozproudit tvořivost, hodně vlním a kroutím rukama.
- Nebo se točím jako má dcera (a že to vydrží dlouho) dokud se nezačnu smát.
Je to velmi intuitivní a mimochodem nás to učí naslouchat tělu a nechat se jím vést – což se u porodu poměrně hodí 😉
Malování
Kresba, omalovánky nebo malba, čmárání, intuitivní kreslení…. Je jedno co zvolíte, protože všechno skvěle funguje.
Můžete se z něčeho vyčmárat nebo vymalovat, nakreslit si harmonizační obrázek, vybarvit omalovánku s mandalou a afirmací.
Také se můžete propojit s miminkem a namalovat jak se cítí, v jaké je poloze, nebo cokoliv ti tvá těhotenská kreativita přinese.
Když toto spojíte s příjemnou hudbou a záměrem (třeba uvolnění, sebepřijetí, radost, vnitřní klid, láska) je napůl vyhráno.
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2022/11/IMG_4182-718x1024.jpg)
Barvy
A jejich vliv na naši psychiku, jsou nesmírně cenným nástrojem. Vhodně zvolené barvy nás harmonizují, nesou různé frekvence a působí na naši psychiku.
Hudba a hra na nástroje
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2022/11/titulky-clanku-3-1024x683.png)
„Jen se do toho ponořit a nechat se vést, nechat ruce ať hrají, tělo ať se vlní, zapomenout na chvíli na vše kolem. To miluju ♡“
Poslech klidné, harmonizační, meditační a instrumentální hudby je pro náš nervový systém uklidňující. Pokud to spojíte s meditací, vědomou pozorností k dechu nebo tancem ještě tento efekt znásobíte.
Hra na hudební nástroj. Nemusí to být nic velkého, ani nemusíte být hudebně nadaná – také nejsem, ale miluju si jen tak, intuitivně brnkat na kalimbu, dceřin xylofon (má ho z hudebnin a zní božsky), tibetskou mísu, koshi nebo hand pan či perkus. Takových nástrojů, které zvládne každý je více.
Voda
Sprcha, vana, déšť, řeka, vodopád nebo šumění vln. Voda a její dotyk či zvuk je velmi uklidňující.
Dopřejte si procítit, jak vám voda hladí kůži. Jaké to je ponořit se celá do vody? Cítíš jak ti plují vlasy? Usíná se ti dobře při dešti? Nebo miluješ na dovolené šumění moře?
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2017/08/14-1024x683.png)
Vaše děťátko je nyní celé obklopené vodou, chrání ho a tlumí zvuky, které k němu pronikají. Slyší tep vašeho srdce, šumění dechu a zvuk vašeho hlasu. To je pro něj celý Svět – Vy jste celý jeho Svět ♡.
Příroda
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2022/11/titulky-clanku-1-1-1024x683.png)
Příroda, naše Velká Matka. Její barva je zelená, stejně jako barva naší srdeční čakry. A když se podíváme na charakter barev, zelená je barvou uklidňující. Náhoda?
Takže udělat si procházku, vědomě dýchat a nasávat tu zelenou barvu kolem ve všech jejích odstínech…
Nebo práce na zahradě – to je navíc velmi uzemňující (pokud zrovna nestříháme stromy :)). Můžete se propojit se Zemí, jejími cykly a mateřskou energií, kterou vyzařuje.
Technika EFT
Technika emoční svobody, při které se pracuje s uvolněním negativních emocí skrze poklepávání bodů na těle. Je to velmi jednoduché.
Když jsem se s touto technikou setkala, rozplakala jsem se u první věty. Ta totiž zněla – „I přes to, že se necítím dost dobrá, mám se ráda a přijímám se“.
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2017/08/Dizajn-bez-nazvu-7-683x1024.png)
Ten dovětek – mám se ráda a přijímám se – pro mě byl zlomový. Byl to pro mě úplně nový rozměr, nový vjem. Tehdy jsem skutečně pocítila lásku k sobě.
Speciální techniky
A teď udělám malé promo Tereze Kramerové, ale její Osmiminutovka je na uvolnění stresu přímo dělaná a já jí moc ráda používám. Je to rychlovka, asi tak 8 minutová :-), a na uvolnění napětí a stresu báječná.
Technik je spousta, každý si najde to, co mu bude opravdu vyhovovat. Je fajn najít něco, co se mnou rezonuje a v čem je mi dobře, co mě baví. To je základ úspěchu!
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2022/11/Dizajn-bez-nazvu-2-1024x683.png)
Doufám, že jste zde nalezla to, pro jste si přišla. Ať je to jedna z technik nebo nějaké malé uvědomění, které tě o krůček posune na vaší cestě dál.
Užívejte si krásné chvíle se sebou, svým miminkem a přeji vám Láskyplný porod ♡.
![](https://www.vesela-monika.cz/wp-content/uploads/2022/03/IMG_7000.jpg)
Jsem mentorovaná dula a pečuji o ženy v počátcích mateřství, podporuji je během těhotenství a doprovázím u porodu. O mých službách se můžete informovat zde. Připravovat ženy k porodu a být jim oporou mi dává velký smysl, protože jsou to okamžiky, na které nikdy nezapomeneme. K tomu být dulou, jsem se rozhodla po svém porodu. Více o mém příběhu, si můžete přečíst tady.
Mou láskou je prenatální kontakt a komunikace s miminkem, pre a perinatální psychologie. Děti jsou od počátku svého vzniku vědomé bytosti a to, jak prožijí svých prvních 9 měsíců formuje jejich osobnost.
Při porodu můžeme objevit svou vnitřní sílu. Přeji všem ženám Láskyplný porod ♡